Regulamin 
Profil
Wyszukaj
Gumshoe RPG
Postów: 4991
Punkty: 0


Spójrzcie na ten obrazek. Czyż nie wygląda przepięknie..? 8)
Jak zapewne wiecie ja całe moje RPGowe życie drwiłam z mechaniki. Prawie 10 lat prowadzę Cthulhu i nadal nie wiem czym się tam rzuca jak się robi test. Rozdziały dotyczące mechaniki zawsze skrzętnie omijałam, nawet nie próbując ich przeczytać, zrozumieć, przyswoić. I tak z góry zakładałam, że nie nadają się na moje sesje - i tak też było.
Aż do wczoraj.
Dziś, jak sądzę, zamówione podręczniki suną do mnie cicho pocztą polską i lada dzień dostanę je w swoje łapska, a ja już dziś postanowiłam napisać Wam o moim najnowszym odkryciu. A nosi ono nazwę:

GUMSHOE RPG!*
*gumshoe - z ang. glina, slangowe określenie na policjanta.

Na początek okładka pierwszego i drugiego systemu wydanego pod godłem Gumshoe:


To małe systemiki, które służą raczej prezentacji idei Gumshoe RPG, która to koncentruje się na specyficznej mechanice przeznaczonej do sesji detektywistycznych. Mechanika ponoć jest banalnie prosta i taka jakiej nigdy przedtem nie było. Nie pozwala ona na sytuacje w której przez jeden gópi test całe śledztwo zostaje zawalone, na przykład. Gracze podczas tworzenia postaci rozdzielają ponoć punkty pomiędzy serię umiejętności, pośród których pojawiają się takie podniecające mnie rarytasiki jak kryptografia, analiza dokumentów, surveillance, entomologia kryminalistyczna, daktyloskopia, balistyka czy też slang policyjny, mediator policyjny, bullshit detector. To w przypadku pierwszego systemiku. W przypadku drugiego, który oprócz regularnego dochodzenia przewidziane są też fazy w stylu horrorów typu Gothika czy Darkness pojawia się całe spektrum umiejętności typu premonicja, prekognicja i ciekawy współczynnik ryzyka, który doskonale ponoć zawiaduje sytuacjami, w których postać z horroru schodzi do piwnicy pomimo iż stanowczo nie powinna albo jest to wbrew logice.

W obu przypadkach "świat" jest tylko dodatkiem do mechaniki, bo ostatecznie gracze i MG zachęcani są do adoptowania tej mechaniki do swoich własnych settingów (coś jak podstawka do nWoD).

Pierwszy z systemów to Esoterrorists, w którym gracze wcielić się mogą w dochodzeniowców, policjantów, prywatnych detektywów, śledczych czy CSI-ów, zrzeszonych dookoła pewnej organizacji której celem nadrzędnym jest walka z tytułowymi ezoterrorystami, czyli kultystami i wywołanymi przez nich duchami, demonami i innymi takimi dziwadłami od szamana indiańskiego po dziewczynkę z Ringu. Proste. W drugim przypadku, czyli w przypadku Fear Itself mamy dodatkowo "szaleństwo i przemoc", czyli kolejny podtyp horroru, w stosunku do poprzedniego - śledczo-dochodzeniowo-policyjnego.

Czekam na paczkę i się niecierpliwię.
Ale będzie. :-)

Może jak będę w marcu to bym co poprowadziła? Ciekawe czy byliby chętni w ogóle do grania ze starą i niemodną wiewiórką o której i tak już nikt nie pamięta... ;-)

Pozdrx.
___________________
Ostatnio zmodyfikowany przez 2009-05-28 14:33:13
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Moderator
Ulcus
Skąd: Omicron Theta
Postów: 604
Punkty: 1457
Grałem w eso. Bardzo fajny system. Momentami bardzo ciężki klimat nam się robił, ale chyba o to chodzi :) Polecam fanom rozwiązywania zagadek (jak to inteligentnie zabrzmiało :P ).
If you don't eat yer meat, you can't have any pudding! How can you have any pudding if you don't eat yer meat?!
Offline
Profil
Wiadomość
Postów: 4991
Punkty: 0
Bioły napisał:
Polecam fanom rozwiązywania zagadek


Albo konstruowania zagadek, hyhy. Od poniedziałku zasiadam do czytania. Bioły - napisz więcej o Waszych sesjach w Eso?
Offline
Profil
Wiadomość
Admin
Grimuar
Gangrena humida
Skąd: z dziupli
Postów: 3889
Punkty: 11573
Z wstępnych informacji wynika, że to faktycznie jest coś w Twoim stylu, niemodna Wiewiórko. Poza tym, chyba w tych klimatach bardziej interesujący dla mnie byłby drugi system, który zbliża się raczej do przygód kryminalno-sensacyjnych niż kryminalno-dusznych.

Co do sesji, kto wie, może znalazłabyś chętnych. Ja się piszę pod warunkiem, że będzie brane pod uwagę przypalanie papierosem (swoją drogą orientalne klimaty również wchodziłyby w grę).
Offline
Profil
Wiadomość
Postów: 4991
Punkty: 0
Jestem już po wstępnym zapoznaniu się z większą częścią treści. Mechanika Gumshoe jest świetna. Wyjątkowo prosta a jednocześnie świetnie oddająca klimat śledczy. Bazuje na dwóch typach umiejętności: general abilities oraz investigative abilities, pomiędzy które przy tworzeniu postaci rozdaje się punkty (pierwsze - 60, drugie - zależnie od ilości graczy w drużynie). Poza nimi nie ma w zasadzie żadnych współczynników. Testy jakiekolwiek dotyczą tylko general abilities, są banalnie prościutkie i w ogromnym stopniu zależą od decyzji gracza co do ilości wysiłku i dokładności włożonej w wykonanie danej czynności (gracz decyduje o tym sam). Ciekawe jest to, że w używanie wszystkich umiejętności wpisany jest czynnik "zmęczeniowy"- jeśli w daną czynność którą zamierzamy testować decydujemy się włożyć bardzo dużo wysiłku (i tym samym podnieść szansę na powodzenie testu), np. decydujemy, że zrobimy wszystko aby podnieść wyjątkowo duży ciężar- to mamy małe szanse że będziemy mogli tę czynność powtórzyć z równie wysoką efektywnością dopóki nie "odpoczniemy". Sprawy takie reguluje już sama mechanika.

W ogóle sporo by opowiadać. Podsumowując jednak: mechanika bajecznie prosta, klarowna i pomysłowa. Do sesji dedykowanych jak ulał. W Fear Itself dodatkowe umiejętności paranormalne. Bendziem korzystać. :-]
Offline
Profil
Wiadomość
Postów: 4991
Punkty: 0
Uwaga uwaga, jest jeszcze z jedno mniejsce na Gumshoe "Lublin 1930" na terrAkademikonie, jak znajdziemy czas.
Co Wy na to?
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Kapituła
Moderator
Ulcus
Postów: 1037
Punkty: 2519
A chętnie, chętnie - tylko kiedy myślisz to prowadzić - t.j. którego dnia i w która godzina? Późnym zmrokiem, czy porannym kacokiem? :-)
Offline
Profil
Wiadomość
Postów: 4991
Punkty: 0
braids napisał:
A chętnie, chętnie - tylko kiedy myślisz to prowadzić - t.j. którego dnia i w która godzina? Późnym zmrokiem, czy porannym kacokiem? :-)


Nie mam pojęcia. Wtedy kiedy będzie czas i wtedy kiedy gracze będą chcieli. :-)
Offline
Profil
Wiadomość
Postów: 4991
Punkty: 0


Rebel właśnie rozpoczął sprzedaż dodatku dla MG do The Esoterrorists, pt. The Esoterror Fact Book. Gdyby nie fakt, że cena jak za taki produkt jest imho nieadekwatna, pewnie bym kupiła, ot po to żeby mieć. Bo nie sądzę, żeby sam dodatek wniósł coś nowego do mojego horrorzastego życia. ;-)

Anyway, piszę, może ktoś będzie chciał.
Offline
Profil
Wiadomość
Odpowiedz