Regulamin 
Profil
Wyszukaj
Idź do strony:
Odpowiedz
Klasyka SF
Pustula
Postów: 308
Punkty: 708
Ja też "Żołnierzami...' zachwycony nie byłem. Ot, czytadło. Nie ma porównania do takiej na przykład "Wiecznej wojny" Haldemana. A tak wracając do ekranizacji "Przenicowanego świata", to w Rosji film był już puszczany, ale recenzje takie sobie.
Out of the night that covers me,
Black as the pit from pole to pole,
I thank whatever gods may be
For my unconquerable soul.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Wzgórze
Postów: 731
Punkty: 1720
"Żołnierzy..." były dwie wersje - jedna mocno okrojona od dosyć długie wywody na tematy polityczno-społeczne. To może być powód odmiennych wrażeń.
Plus za to, że wciąż kwestią interpretacji jest czy to pro-wojenna/pro-zamordystyczna książka, czy wręcz przeciwnie.

"Wieczna wojna" to cud, miód i orzeszki. Takie choćby efekty relatywistyczne. (Czemu nigdzie indziej tego nie uwzględniają?) Czy sensowna technika. Zakończenie tak pacyfistyczne, że bardziej się nie da. Hmm. Jakby co, to nie czytajcie kontynuacji. Fatalna jest.

Zresztą, sensowna technika była też u Heinleina w "Luna to surowa pani" i "Kot, który przenika przez ściany". Który inny autor wrzuci w środek akcji akapit o balistyce ciał poruszających się po orbicie czy oprze całą akcję wykorzystanie "studni grawitacyjnej" przy działaniach wojennych, no który? :)
When you have eliminated the impossible, watch out for its vengeful friends.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Crusta
Skąd: ż daleka
Postów: 1445
Punkty: 3020
Dla mnie "Wieczna wojna" akurat nie była czymś tak wspaniałym, chociaż rzeczywiście była niezła. Rzeczywiście, w prosty sposób pokazała bezsens wojny kosmicznej bez techniki pozwalającej ominąć efekty relatywistyczne. Generalnie, im dalej się robiło od fizyki, tym mniej sensu w tej technologii było. [spoiler] No i motyw z wykorzystaniem grawitacji przez jeden z myśliwców w finałowej bitwie był beznadziejny...[/spoiler] Samo pokazanie zmieniającej się kultury nie należy do rzadkości (chociaż nie jestem pewien, czy nie była to pierwsza tego typu książka, wtedy zwracam honor).

Co do efektów relatywistycznych - pojawiają się i to bardzo często, tylko rzadko są tematem książki, więc rzadko jest się nimi walonym po głowie.
"Próbujecie uwolnić smoka z rąk kobiety? To nie powinno być na odwrót?"
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Wzgórze
Postów: 731
Punkty: 1720
Historia s-f w jednym obrazku. Dużym.
When you have eliminated the impossible, watch out for its vengeful friends.
Offline
Profil
Wiadomość
Odpowiedz
« [1-10] [11-14]