Regulamin 
Profil
Wyszukaj
Idź do strony:
Odpowiedz
Czemu nikt nie czyta S-F?
Grimuar
Crusta
Skąd: ż daleka
Postów: 1445
Punkty: 3020
Powiem swoje jako czytelnik sf:

Science fiction jest wydawane. Rzadziej niż fantasy i horror (wniosek wyciągnięty na podstawie roku pracowitego śledzenia nowości wydawniczych Runy, Maga i Fabryki Słów), bo jest bardziej odstraszające zarówno dla przeciętnego pisarza, jak i czytelnika. Brzezińska wspominała coś o wpływie słów typu "molekuła" na przeciętnego człowieka i jak to się przenosi na rynek wydawniczy. Dlatego dużo więcej jest powyższych niż sf. Dlatego Dick i Huxley są łatwiejsi do strawienia niż Haldeman i Aldiss.

W kwestii naukowości, odnoszę wrażenie, że kiedyś każde odkrycie budziło ciekawość i było możliwe do zrozumienia dla przeciętnego wykształconego człowieka. Od czasu mechaniki kwantowej możliwości zrozumienia każdego odkrycia są coraz mniejsze. Obniżył się też poziom nauczania w szkole, dlatego zainteresowanie czymś, co proponuje rozważania na bazie nauki zmalało. Ba, zaczęło budzić pewną odrazę.

W kwestii nowości w sf istnieje problem, który się nazywa się klasyka. Fantasy miało Tolkiena, a reszta jest gorsza. Sf nie miało Tolkiena, za to miało Dicka, Aldissa, Heinleina, Haldemana i tabun innych pisarzy, którzy stworzyli kanon. Wobec rozległości tego kanonu i zalewu w większości tandetnego fantasy a'la Fabryka Słów rzadziej powstające sf ginie w tłumie. Vel - nie pojawia się nic nowego od lat '70.

(Tak, wiem, że formalnie Huxley to nie sf.)Druga sprawa jest taka, że sf jest pisany na ogół przez ludzi, którzy mają szeroko rozumiane wykształcenie przyrodnicze, a nie humanistyczne, dlatego na ogół jest stylistycznie średni. Jednak w odróżnieniu od większości książek fantasy, są napisane z pomysłem i to do mnie przemawia. Autorzy sf dużo poważniej podchodzą też do realizmu świata (niekoniecznie realizmu naukowego), dzięki czemu światy są dużo mniej dziurawe i niekonsekwentne.

Co do naukowości, wbrew poglądom niektórych, sf wcale nie musi opisywać wynalazku czy jego wpływu na świat, vel Dick (congratulations, cpt. Obvious). Jedynym znanym mi przypadkiem w pełni świadomego napisania tego typu powieści jest "Poza Ziemią" Ciołkowskiego, który to stworzył teoretyczne podstawy silnika rakietowego i tym samym stał się ojcem światowej astronautyki.

Wcale nie jest tak, że sf staje się coraz popularniejszy w mediach innych niż książki. Pomijając wszechobecne Star Warsy, nie jestem w stanie wymienić żadnego RPGa komputerowego w klimatach sf poza "Mass Effectem" i "Deus Exem", po dwie części. cRPGi fantasy mogę wymieniać przez pięć minut. Z nowych, głośnych produkcji sf jestem w stanie wymienić "Trona". Fantasy - "Władca pierścieni", "Eragon" i "Harry Potter" wystarczą.

Dlaczego w większości pomijam Star Warsy - bo to jest space opera, a nie każdy klasyfikuje ją jako sf. Słusznie, niesłusznie, nie wiem, ale jest to gatunek wątpliwy (chociaż wikipedia przydziela do sf).

Ogólny wniosek - sf jest bardziej hermetyczne niż horror i fantasy, ale żywe. Dlatego nie rozmawia się o sfie - randomowy człowiek, którego dom odwiedzisz ma na półce Sapkowskiego i coś z Fabryki Słów, a nie coś z klasyki sf (wniosek wyciągnięty na bazie odwiedzania pokoi w akademikach przez dwa lata i sprawdzania, co kto ma na półkach oraz zagadywania w danym kierunku). Nie tak łatwo znaleźć ludzi do rozmowy.
___________________
Ostatnio zmodyfikowany przez Marco REqam 2010-12-31 00:06:51
"Próbujecie uwolnić smoka z rąk kobiety? To nie powinno być na odwrót?"
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Moderator
Crusta
Skąd: Niflheimr
Postów: 1784
Punkty: 3984
Marco REqam napisał:
(Tak, wiem, że formalnie Huxley to nie sf.)


O którą książkę Ci chodzi?
"Nie ma żadnej drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą." (Budda Siakjamuni)

Unhallowed Metropolis
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Crusta
Skąd: ż daleka
Postów: 1445
Punkty: 3020
Nowy wspaniały świat.

Ogólnie wszystkie te, które określało się wtedy mianem scientific romance.
"Próbujecie uwolnić smoka z rąk kobiety? To nie powinno być na odwrót?"
Offline
Profil
Wiadomość
Odpowiedz
« [1-10] [11-20] [21-23]