Regulamin 
Profil
Wyszukaj
Idź do strony:
Odpowiedz
Klanarchia
Postów: 4991
Punkty: 0
Jakoś chyba dziś Rebel ogłosił przedsprzedaż "Klanarchii", nowego polskiego systemu RPG, który ukarze się na przełomie czerwca i lipca.

http://www.rebel.pl/product.php/1,1428/16830/Klanarchia-Podrecznik-Glowny.html

Co sądzicie o systemie? Ja, choć to fantasy, najprawdopodobniej zakupię podręcznik z powodów kolekcjonerskich, mimo to przyznam, że świat trailerowany na stronie systemu zdaje się mieć w sobie coś wielce interesującego. Jest oryginalny i to jego atut.

Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie - kupicie? Interesuje Was? Co jest fajne a co w ogóle Was nie obchodzi?
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Poznań.
Postów: 690
Punkty: 1750
O Klanarachii nieco słyszałem, to fakt. Wiem tylko, że będzie mrocznawo, moim zdaniem dość orginalnie i całkiem interesująco. Na pewno jak tylko będę miał okazję to gdzieś ten podręcznik chociaż przejrzę, chociaż sam na zakup się chyba nie zdecyduję, bo kolekcjonerem nie jestem, a grać raczej nie będę miał z kim.
Misiek.

Pan 'Nie-na-kurwa-widzę'.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Wzgórze
Postów: 731
Punkty: 1720
Fafnasty setting fantasy. Szkoda. Z drugiej strony zrywa, co najmniej (oby co najmniej) nazewnictwem, z tradycją dedekowo-tolkienowską.

Mechanika zapowiada się interesującą. Dobrze, że jest mechanika konfliktów społecznych. (Heh, ależ te pomysły z indie-rpg szybko przesiąkają :-)).

Dosyć ładna karta postaci. (Chyba, że coś się zmieniło).

Podręcznik za drogi :-). Przydałby się jakiś grywalny "quickstart" (jak te WoDowe wydawnictwa White Wolf) ze skrajnie uproszczoną mechaniką i zarysem tego, o czym jest ten system, żeby nie kupować zupełnie w ciemno.

O, na wspomnianej stronie systemu zaniepokoiło mnie:
- "szczegółowe informacje pozwalające rozpocząć zabawę z RPG właśnie od tego systemu" - proszę, błagam, wszystko, tylko nie 7362-ty tekst "co to są gry rpg?".
- "Opracowując Klanarchię staraliśmy się zaspokoić oczekiwania przedstawicieli większości stylów znanych w zabawach narracyjnych." - no i kolejny system "dla każdego". Czyli, tłumacząc na praktykę: i znowu nie będzie trzymania się jednego stylu gry. (Mam nadzieję, że się mylę).
- Tutaj na dole jest taka prezentacja, gdzie sam autor przyznaje się do wad Klanarchii. Niektóre wady są, co prawda, zaletami (chwyt marketingowy?) a zalety wadami, ale to może mój spaczony gust.

Warto rzucić też okiem na niektóre wpisy na http://rpg.polter.pl/Furiath,blog.html?dKLANARCHIA. Mam nadzieję, że nie są wyłącznie chwytami marketingowymi.

Z poważnych wad systemu (o ile to wada systemu) - promocja. Zwłaszcza polterowe kwiatki pt. "Artykuł napisany na potrzeby projektu Klanarchia." (napis, który znajdował się *pod* artykułem).

Drugą wadą, poważniejszą, jest ceglastość podręcznika. Ilość ignorowanych przez grających zasad i wskazówek z podręcznika rośnie wykładniczo wraz ze wzrostem jego objętości, niestety.
When you have eliminated the impossible, watch out for its vengeful friends.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Otchłań demencji...
Postów: 794
Punkty: 1757
Zobaczę, pewnie nie kupię, bo czekam bardziej na Wolsunga... ;)

Offline
Profil
Wiadomość
Postów: 4991
Punkty: 0
A dlaczego nie kupić obu? :-)

<squirel jest gorącym orędownikiem wspierania polskiego rynku RPG wszelkimi siłami, o! > :-)
___________________
Ostatnio zmodyfikowany przez 2009-05-23 14:40:32
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Moderator
Crusta
Skąd: Niflheimr
Postów: 1784
Punkty: 3984
Ja czekam na dopływ gotówki, mam zamiar zakupić. Czekam na ten system już od bardzo dawna i nie odpuszczę :)
"Nie ma żadnej drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą." (Budda Siakjamuni)

Unhallowed Metropolis
Offline
Profil
Wiadomość
Postów: 4991
Punkty: 0
Do 5 czerwca Klanarchia kosztuje 99 PLNa, do 30 czerwca 115, po 30 czerwca będzie niestety w zaporowej i całkowicie dla mnie tajemniczej cenie 130PLNa. To tyle co sprowadzić ze Stanów mniamuśnie wydany UM. Jestem w szoku i zastanawiam się czy grupą docelową systemu nie są przypadkiem podstarzali RPGowi weterani. Bo na młodych za taką cenę Klanarchia nie ma co liczyć.
Wciąż w szoku.
squirel
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Otchłań demencji...
Postów: 794
Punkty: 1757
I właśnie dlatego jej nie kupię - "Oczyma Dusz", dodatek do nWoD pozwalający naprawdę tworzyć sensowne Kroniki ( niby podstawka też pozwala, ale to w tym dodatku są naprawdę fajne pomysł by coś z tego sensownego zrobić ), kosztuje 45 zł na Rebelu. Mając do wyboru coś co pozwoli mi prowadzić WoD w 4 rożnych klimatach i wiem że działa, a fantasy, które może być fajne ( ale nie musi ), ale kosztuje 3 RAZY WIĘCEJ, oczywiście że wybiorę nWoDa.

Nie będę kupował w ciemno, bo nie mam kasy na kolekcjonowanie... :(

Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Wzgórze
Postów: 731
Punkty: 1720
To elementarne, że grupą docelową sa podstarzali erpegowi weterani, wszak strona systemu rzecze: Będziesz grał profesjonalistą w swojej dziedzinie. Zawodowcem, który lata nauki ma już za sobą, a teraz zbiera żniwo doświadczeń życiowych. ;-)

@ zaporowej ceny - podręczik, ale w wersji .pdf chętnie kupiłbym za ~1/5 obecnej ceny. Wygodniejsze dla nomada i można zapoznać się z treścią za jakieś ludzkie pieniądze.
When you have eliminated the impossible, watch out for its vengeful friends.
Offline
Profil
Wiadomość
Admin
Grimuar
Gangrena humida
Skąd: z dziupli
Postów: 3889
Punkty: 11573
130 złotych? Ktoś chyba postradał zmysły. Okładka ma złote narożniki, a strony są ręcznie iluminowane przez jakichś mnichów? Taniej sprowadziłem podręcznik do Victoriany z Anglii.
Offline
Profil
Wiadomość
Odpowiedz
[1-10] [11-20] [21-25] »