Regulamin 
Profil
Wyszukaj
Bądź Wielkim Arkanem, Głupcze - LARP w mistycznych klimatach kart Tarota
Papula
Skąd: Z głowy
Postów: 17
Punkty: 43
Ja się zgłaszam!
Offline
Profil
Wiadomość
Postów: 4991
Punkty: 0
No to chyba mamy komplet?
śfrl
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Chełm/Lublin/reszta świata
Postów: 1081
Punkty: 2317
Mamy komplet :) Planowany termin LARPa - gdzieś na weekendzie 15-17 maja. Niedługo roześlę "karty" postaci.

Shauni - Tobie z przydziału się trafia Sisera.
___________________
Ostatnio zmodyfikowany przez Em 2009-04-17 11:09:19
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Chełm/Lublin/reszta świata
Postów: 1081
Punkty: 2317
VIIII (IX) - Pustelnik (Eremita)


Na karcie widoczny jest zgarbiony, brodaty starzec. Ubrany jest w habit albo pelerynę, najczęściej koloru szarego lub brązowego. Podpiera się laską - kosturem, jednocześnie oświetlając małą lampą drogę przed sobą.

Symbolika ogólna: karta Eremity oznacza mądrość, doświadczenie, często życiowe, umiejętność podejmowania ważnych decyzji, uporządkowanie życia. Kojarzona bywa z poszukiwaniem drogi do poznania prawdy. Bywa też z drugiej strony symbolem samotności i opuszczenia, czy też zamknięcia się w sobie.

Symbolika dotycząca osoby: Pustelnik zamyka się, żyje dobrowolnie w osamotnieniu, by osiągnąć swój cel. Jest poszukiwaczem, postronnym, obiektywnym obserwatorem. Cechuje go mądrość, wiara w swoje przekonania.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Chełm/Lublin/reszta świata
Postów: 1081
Punkty: 2317
X - Koło Fortuny


Karta przedstawia duże koło, czasem na podstawie z korbą. Nad kołem znajduje się postać, która będzie nim obracać - Fortuna, małpa, sfinks lub inna postać. Zazwyczaj na obwodzie koła przedstawione są wizerunki kilku zwierząt. Często w czterech punktach koła umieszczone są litery TARO, a w rogach karty - symbole czterech apostołów.

Symbolika ogólna: Koło Fortuny symbolizuje zmienność losu i dalszy przebieg wypadków, w wielu dziedzinach życia. Pokazuje ruch, zmianę, coś nieprzewidywalnego. Jest to ciągłe działanie.

Symbolika dotycząca osoby: osoba określana ta kartą jest zmienna. Poszukuje, ale chaotycznie. Nie myśli logicznie, zdaje się na ślepy los. Często zawdzięcza wszelkie sukcesy przypadkom, a nie zdolnościom.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Chełm/Lublin/reszta świata
Postów: 1081
Punkty: 2317
XI - Moc (Siła)


Karta Mocy przedstawia najczęściej młodą kobietę ujarzmiającą lwa, trzymająca go za pysk. Czasem przedstawiana jest postać gładząca dzikie zwierzę po głowie. W wersji uproszczonej na karcie widoczny natomiast jest Herakles walczący z lwem nemejskim.

Symbolika ogólna: Moc kojarzy się z siłą i witalnością, a także z aktywnością fizyczną. Oznacza pracowitość i dbałość o stan fizyczny, ale też brutalną walkę, a nawet sadyzm.

Symbolika dotycząca osoby: osoba oznaczona tą kartą musi walczyć z własnymi słabościami. Jest na etapie pokonywania własnego strachu, bólu lub walki z samym sobą. To osoba zdeterminowana do osiągnięcia celu.
___________________
Ostatnio zmodyfikowany przez Em 2009-04-24 13:23:08
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Chełm/Lublin/reszta świata
Postów: 1081
Punkty: 2317
XII - Wisielec


Karta przedstawia młodego mężczyznę powieszonego za lewą nogę, z rękami za plecami. Czasem identyfikowany on jest z bogiem Odynem wiszącym na drzewie Yggdrasil. Charakterystyczną cechą wizerunku przedstawianego na Karcie Wisielca jest to, że twarz powieszonej postaci nie wyraża cierpienia, a raczej spokój.

Symbolika ogólna: Wisielec oznacza zastój, brak działania. Jest symbolem medytacji, rozmyślań, duchową izolacją od świata i skupieniem się na własnym wnętrzu. Wyraz twarzy postaci na karcie pozwala też interpretować ją jako symbol błogości i zadowolenia z ustabilizowanego życia i obecnej sytuacji.

Symbolika dotycząca osoby: karta ta bywa kojarzona z człowiekiem rozmyślającym nad własnymi problemami. Jest zadowolony z obecnej sytuacji, nie chce zmian. Nic go pozornie nie obchodzi, ponieważ Wisielec ma swój świat, swoje problemy, których jednak nie wywleka na zewnątrz.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Chełm/Lublin/reszta świata
Postów: 1081
Punkty: 2317
XIII - Śmierć


Oznaczana numerem XIII, co bywa uważane za symboliczne. Najbardziej znanym wizerunkiem karty Śmierć jest postać ludzkiego szkieletu wędrującego z kosą. Często ziemia, po której kroczy Śmierć, jest pokryta ludzkimi kośćmi, przed Śmiercią klęczą też przedstawiciele różnych stanów, niektórzy, martwi już, leżą. Bywa, że zamiast kościotrupa na karcie występuje konny jeździec trzymający kosę, łuk albo miecz. Często jeździec też jest szkieletem.

Symbolika ogólna: mimo stereotypu, że Karta Śmierci oznacza śmierć w dosłownym znaczeniu (utrwalonego m.in. przez sceny filmowe, w których wróżbita pokazuje tę właśnie kartę), znaczenie karty dotyczy przejścia - z jednego etapu życia w drugi.

Symbolika dotycząca osoby: karta nie oznacza, że osoba ma umrzeć, jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie lub cokolwiek podobnego. To karta przejścia, tak więc określona nią osoba musi dokonać wyboru. Stoi między dwoma światami, przenosi się z jednego stanu do innego. Najpewniej dokonała już wyboru, który przywiódł ją do obecnego stanu.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Chełm/Lublin/reszta świata
Postów: 1081
Punkty: 2317
XIIII (XIV) - Umiarkowanie (Umiar)


Karta ta przedstawia postać kobiety (czasem - anioła lub anielicy), trzymającą w dłoniach dwa naczynia tak, że ciecz przelewa się z jednego do drugiego, często wbrew prawom fizyki (pod ukosem, niemal poziomo...). Czasem dodatkowo postać stoi nad wodą, trzymając jedną stopę zanurzoną, drugą zaś - suchą.

Symbolika ogólna: znaczenie karty związane jest z jej nazwą - dotyczy przywiązania, rozwagi, "złotego środka" i skromności. Oznacza też wynikające z tego szczęście, połączone jednak z koniecznością cierpliwego zastanowienia się nad życiem.

Symbolika dotycząca osoby: jest to osoba skromna, rozważna, kierująca się rozumem. Nie ma u niej miejsca na intuicję, porywy serca, miłość. Uczucia, jeśli nimi obdarza, są praktycznie rozumiane. Szuka najlepszego wyjścia z każdej sytuacji.
Offline
Profil
Wiadomość
Grimuar
Ulcus
Skąd: Chełm/Lublin/reszta świata
Postów: 1081
Punkty: 2317
XV- Diabeł (Demon)


Na karcie widnieje postać częściowo ludzka, częściowo zwierzęca - zazwyczaj tułów należy do muskularnego mężczyzny, zaś nogi do kozła. Często postać ma rogi i skrzydła. Oprócz postaci diabelskiej, na karcie widoczne są dodatkowe, mniejsze postaci ludzkie, przymocowane sznurem lub łańcuchem do postumentu, na którym stoi albo siedzi centralna postać. Co ciekawe, sznur/łańcuch jest luźno zapięty, gdyby postacie chciały, mogłyby go zdjąć bez problemu.

Symbolika ogólna: karta Diabła ogólnie symbolizuje zło we wszelkiej postaci. Oznacza ona niemoralne postępowanie, zniszczenie, nienawiść, krzywdzenie innych. Karta jest także kojarzona z materialistycznym podejściem do życia, uzależnieniami, wreszcie dotyczy również czarnej magii. Jest jednak oznaczona jako wybór, nie konieczność.

Symbolika dotycząca postaci: osoba określona jako Diabeł jest zła, ale z wyboru. Nic nie ma narzucone, bo sobie na to nie pozwala. Jest sama sobie bogiem. Podchodzi do życia materialistycznie, za nic ma moralność i pojęcie grzechu.
Offline
Profil
Wiadomość
Odpowiedz