O Klubie  Spotkania 2003-2011  Artykuły  Regulamin 
Historia Klubu 2003-2004
Historia Klubu 2003-2004
Klub powstał w marcu 2003 roku z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Rady Mieszkańców Domu Studenckiego UMCS „Femina” Bogusława Kleszczyńskiego jako forma organizacji czasu wolnego mieszkańców. Zebranie organizacyjne odbyło się 7 marca. Szybko okazało się, że Klub przyciąga nie tylko mieszkańców akademika, ale także wielu studentów mieszkających poza Osiedlem Akademickim (pojawili się też studenci innych lubelskich uczelni). Ponieważ miejscem spotkań Klubu była sala klubowa D.S. „Femina”, a większość członków Klubu mieszkała w tym właśnie akademiku, przyjęto nazwę Klub Miłośników Fantastyki i Gier Fabularnych w D.S. „Femina”. Działaliśmy wówczas pod patronatem Rady Mieszkańców D.S. „Femina”, a jej przewodniczący był jednocześnie prezesem Klubu.

Ponieważ ok. 90% osób przychodzących na zebrania było zainteresowanych grami RPG, pierwszą inicjatywą Klubu był cykl prelekcji pod tytułem „Świat systemów”, w ramach którego poszczególni prelegenci przedstawiali różne konwencje i systemy gier fabularnych. Cykl rozpoczęty spotkaniem o WFRP kontynuowany był przez ponad rok, a omówionych zostało już ponad 20 różnych systemów. Pomysłów nam nie brakuje, a zainteresowanie cyklem było bardzo duże. Wielu członków Klubu w pierwszych miesiącach jego działalności nie miało jeszcze okazji grać w gry fabularne. Inni mieli kłopoty ze skompletowaniem drużyn lub znalezieniem Mistrzów Gry. Klub stał się areną dla kontaktów graczy z mistrzami, a specjalnie ze względu na osoby jeszcze nie grające, pragnące rozpocząć swoją przygodę z RPG, zorganizowaliśmy mini konwent gier fabularnych, nazwany „Akademikonem”. Na imprezie tej zagrać mógł każdy, kto jeszcze nie miał kontaktu z tą formą rozrywki. Prócz prelekcji o grach fabularnych organizowaliśmy również dyskusje o kinie fantastycznym i wspólnie oglądaliśmy filmy. Odbywały się też kalambury o tematyce fantastycznej.

Wreszcie 1 czerwca 2003 roku odbył się LARP fantasy „Tajemnice Alvigornu”, autorstwa ówczesnego prezesa Klubu Bogusława "Mordreda" Kleszczyńskiego. Było to poważne wyzwanie dla członków Klubu, zwłaszcza dlatego, że w LARPie, jako gracze brać miały udział osoby nie związane z Klubem i z fantastyką. LARP udał się, o czym świadczyć może chyba najlepiej to, że większość jego uczestników spoza Klubu stało się naszymi szczerymi sympatykami, a kilka osób zasiliło nasze szeregi. Zdjęcia z tej imprezy możecie oglądać na naszej stronie. Wkrótce działalność Klubu została zawieszona na czas wakacji. W październiku spotkaliśmy się znowu w nieco zmienionym składzie (niestety część członków zmieniła swój status na członków seniorów – skończyli studia). Klub ruszył znów w „Feminie”, choć pojawiły się już wówczas projekty usamodzielnienia się i zarejestrowania jako organizacji studenckiej przy UMCS w Lublinie. Uszczuplone w wyniku nieubłaganego upływu czasu i zyskanych przez wielu członków tytułów magistra szeregi zasiliło wiele nowych osób, które szybko włączyły się aktywnie w życie i działalność Klubu. Nadal kontynuowano cykl odczytów o grach fabularnych, oglądano filmy i dyskutowano o literaturze (choć np. z projektu comiesięcznych recenzji czasopism fantastycznych nic nie wyszło) oraz zorganizowano wspólną wyprawę na Konwent Miłośników Fantastyki „Falkon 2003”.

W tym czasie okazało się, że zdecydowana większość członków Klubu mieszka poza Domem Studenckim „Femina”, a także że pojawiły się pewne problemy lokalowe. Postanowiono zatem o zmianie nazwy na Klub Miłośników Fantastyki i Gier Fabularnych Studentów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Prezes (którym nadal był Bogusław Kleszczyński) przedstawił projekt statutu oraz rozpoczął starania o wpisanie Klubu do rejestru organizacji studenckich UMCS. W grudniu zorganizowano „Akademikon II”, a w rocznicę powstania Klubu – 7 marca 2004 roku odbył się LARP militarno-cthulowy „Kryzys Północny”, jak poprzedni autorstwa Mordreda. W niecały tydzień później w Radio Lublin usłyszeć można było audycję poświęconą LARP’owi i działalności naszego Klubu. Niebawem ruszyła strona internetowa Klubu, dzięki pracy Jane Doe, a wkrótce potem zorganizowaliśmy „Akademikon III”, po raz kolejny, dzięki poparciu Rady Mieszkańców D.S. „Grześ” (zwłaszcza nieocenionej Asi Cyranek) był on bardzo udaną imprezą. Mieliśmy taką obfitość Mistrzów Gry, że gracze nie wiedzieli, jak dokonać wyboru w myśl zasady „osiołkowi w żłoby dano…”. Od tamtego czasu zorganizowaliśmy wspólnie jeszcze trzy Akademikony (w sumie sześć) i braliśmy udział w LARPie "Ordo Iluminati" zorganizowanym przez Jane Doe, którego zdjęcia również znaleźć można na naszej stronie.

Niestety, z prezesury w naszym klubie Mordred musiał zrezygnować, więc dnia 7 czerwca 2004 roku, na zebraniu Klubu, odbyły się wybory do Kapituły, która to tydzień później wybrała nowego prezesa - Jane Doe. Szeregi Klubu wciąż rosną, a pomysłów do zrealizowania całe mnóstwo. Każdy student zainteresowany fantastyką znajdzie u nas ciekawe pole do działania. Zapraszamy was do współpracy i wspólnej zabawy!!!!!


Mordred

Profil
PL Zmień język
ENG English - ENG
PL Polski - PL
O Klubie
Lata